środa, 19 kwietnia 2017

Pudełko na kartkę

Kartki ze wzorami przestrzennymi (np. kwiatami) wyglądają pięknie i efektownie, ale jest z nimi drobny problem - nie mieszczą się do tradycyjnej koperty. Z kolei mało eleganckie jest wręczenie samej takiej kartki, więc szukałam prostego rozwiązania. Znalazłam schematy na tzw. czekoladowniki i postanowiłam zrobić sobie oparty na nich wzornik "kartkownika". Wykorzystałam do tego celu najprostszy z możliwych w obsłudze programów - Word. Co mi wyszło? Można zobaczyć na poniższych zdjęciach:



poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Karty komunijne

Tym razem dwie kartki z identycznymi motywami, ale różnym wykończeniem. Ze względu na kolorystykę raczej dla dziewczynek:)

Niestety, zdjęcie tym razem niezbyt dobrej jakości:(

niedziela, 16 kwietnia 2017

Kołocz z serem

Jako mieszkanka Śląska i miłośniczka tutejszych tradycji obowiązkowo na święta piekę kołocz. To połączenie ciasta drożdżowego z pyszną kruszonką (posypką) jest dla mnie najlepszym smakiem regionu:)

Kołocz z serem

składniki na ciasto:
40 dag mąki zwykłej lub tortowej
10 dag mąki krupczatki
1/2 kostki margaryny
5 dag drożdży
1/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mleka
3 jajka

wykonanie:
Mleko podgrzewamy, rozpuszczamy w nim drożdże, łyżeczkę cukru, 1/2 łyżeczki soli oraz łyżeczkę mąki. Zaczyn zostawiamy do wyrośnięcia. Do miski dajemy pozostałe składniki, wlewamy podrośnięty zaczyn i zagniatamy ciasto (jeśli wychodzi bardzo rzadkie, dodajemy mąki, ale ciasto powinno być dość kleiste, miękkie). Odstawiamy do wyrośnięcia.

składniki na posypkę (kruszonkę):
1/4 kg mąki
1/2 kostki margaryny
szklanka cukru
cukier waniliowy

wykonanie:
Wszystkie składniki zagniatamy. Muszą się dobrze połączyć, żeby po oderwaniu kawałka i ściśnięciu go w palcach nic się nie kruszyło. Jeśli nadal jest sypkie, dodajemy jeszcze margarynę lub łyżkę kwaśnej śmietany.

składniki na masę serową:
1,3 kg sera
4 jaka
16 łyżek cukru
rodzynki

wykonanie:
Ser mielimy, dodajemy żółtka, cukier i ucieramy. Białka ubijamy na sztywno i delikatnie łączymy z masą. Dodajemy rodzynki, mieszamy.

Na nasmarowaną tłuszczem blachę (wystarcza na taką dużą będącą na wyposażeniu piekarnika) wykładamy ciasto drożdżowe. Na to dajemy masę serową a na wierzchu układamy posypkę - odrywamy po malutkim kawałku, spłaszczamy w palcach i kładziemy jedną obok drugiej. Ja dodatkowo na ser wylewam jeszcze gęsty zaczyn drożdżowy (1/4 szklanki mleka, ok 2 dag drożdży, łyżka cukru a gdy to podrośnie - mąka w ilości takiej, aby uzyskać konsystencję dość gęstej śmietany). Pieczemy do delikatnego zbrązowienia posypki w około 200 C.

  • Pracę najlepiej zacząć od zagniecenia posypki, którą potem dajemy do woreczka, żeby nie obsychała. Posypkę można także zamrozić.
  • Przed nałożeniem sera dałam ciasto drożdżowe do piekarnika na około 5 minut.
  • Początkowo ustawiam w piekarniku temperaturę około 230 C, a po 5 minutach zmniejszam.


Ule kokosowe i orzechowe

Zbliża się sezon Komunii, a mnie z tą uroczystością kojarzą się... ule. Proste w wykonaniu i przepyszne, choć bardzo kaloryczne ciasteczka. Jednak przed przystąpieniem do ich wykonania trzeba pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiednie foremki. A tych obecnie na rynku do koloru, do wyboru:)

Ule kokosowe i orzechowe


składniki:
1 i 1/4 szklanki cukru pudru
3/4 szklanki kokosu lub zmielonych orzechów włoskich
1 białko

wykonanie:
Białko ubić z cukrem, wymieszać z orzechami lub kokosem - masa powinna być zwarta, ale nie może być zbyt sucha, bo będzie się kruszyć.
Masą napełniamy foremkę i kciukiem robimy "dziurę", do której potem nałożymy masę.

składniki na masę:
4 i 1/2 łyżki miękkiego masła
6 łyżek cukru pudru
1 cukier waniliowy
1 żółtko
1 łyżka rumu lub spirytusu

wykonanie masy:
Wszystkie składniki mieszamy. Gotową masą napełniamy nasze ule (najlepiej robi się to przy użyciu szprycy do kremów). Żeby masa nie uciekała, podklejamy ule krążkami wyciętymi z suchych wafli lub gotowymi krążkami z opłatka.



  • Ule bez wypełnienia mogą leżeć dość długo, ale potem bardzo twardnieją.
  • Jeżeli robimy ule orzechowe, to najlepiej orzechy obrać szybciej, żeby lepiej podeschły. Im mielone orzechy bardziej "oleiste", tyk więcej damy cukru pudru.
  • Aby ułatwić sobie wyciąganie ula z foremki można albo smarować ją delikatnie olejem, albo "wykładać" kawałkiem folii spożywczej.

czwartek, 6 kwietnia 2017

Kartka na różne okazje

Ze względu na napis, kartkę można wykorzystać na dowolną okazję;) Po raz kolejny sięgnęłam po pergamano, żeby wykonać delikatnego motylka. No i jeszcze drobniutkie kwiatuszki z foamiranu.


niedziela, 2 kwietnia 2017

Sernik na herbatnikowym spodzie

Trochę z braku czasu, a trochę z... lenistwa, zyskałam nowy przepis na sernik. Łatwy, szybki w wykonaniu o delikatnym posmaku czekolady (mniam!).

Sernik na herbatnikowym spodzie

składniki:

spód
250 g (paczka) herbatników czekoladowych (kupiłam w Biedronce)
1/2 kostki miękkiej margaryny
1 łyżka gęstej śmietany

masa serowa
1 kg sera z wiaderka
30 dag kwaśnej śmietany
4 jajka
4 łyżki mąki
szklanka cukru
łyżeczka proszku do pieczenia
starta skórka z cytryny
rodzynki

wykonanie:

Herbatniki kruszymy, zagniatamy z margaryną i śmietaną (powinno się kleić). Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Masę herbatnikową rozkładamy równo na dnie, lekko dociskając. Wkładamy do lodówki.












Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ucieramy mikserem z cukrem, a następnie dodajemy pozostałe składniki (poza białkami i rodzynkami) i nadal miksujemy na wolnych obrotach. Ubijamy białka na sztywno, dodajemy do masy i delikatnie mieszając łyżką, łączymy z serem. Wsypujemy rodzynki i mieszamy. Masę wylewamy na herbatnikowy spód i całość dajemy do rozgrzanego już piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180 C przez około 40 min.












  • Masa serowa w czasie pieczenia "popęka".
  • W połowie pieczenia wyjęłam sernik z pieca i włożyłam go znowu po minucie - podobno dzięki temu ser nie opada. Mój opadł, ale minimalnie:)